הקשר הצרפתי

(צילום: אדוארד קפרוב)

ניסים סלמה (35) נולד וגדל בפריז, בן לאב רב ולאם מורה לעברית ותנ”ך בביה”ס היהודי. כאשר החליט לעלות לישראל, אף אחד לא התפלא. אבל ההורים לא הסכימו לעיתוי “בגיל 18 אמרו לי – מה פתאום להתגייס? תישאר בפריז, תלמד משפטים ואחרי שיהיה לך מקצוע, תעלה”, הוא מספר. “היו לנו הרבה מאוד חילוקי דעות בעניין הזה, עד שבסופו של דבר, בשנת 2003, בגיל 20, למרות שעדיין גרתי אצלם בבית, אזרתי אומץ ואמרתי – אני עולה לישראל”. ההחלטה גבתה מחיר משפחתי לא פשוט. “עליתי בלי שההורים עזרו לי בכסף. שירתתי כחייל בודד בפלח”הן נח”ל, בהמשך הייתי חובש פלוגתי ובסוף השירות פיקדתי על צוות לוחמים. הסתדרתי בכוחות עצמי, בלי לבקש עזרה מאף אחד. למרות שזה היה שלב מאוד קשה, הוא חישל אותי ונתן לי להבין שאני מסוג לעמוד בהרבה דברים בחיים בכוחות עצמי”.

כיום סלמה נמצא על הקו שבין ישראל לצרפת ומנהל תוכניות לצעירים צרפתים שמגיעים לארץ “עבדתי עם חיילים בודדים ועם אנשים שעולים לישראל וצריכים עזרה בכל מישור אפשרי”, הוא מספר. “אנחנו גם עובדים שם, מדברים עם חברי הקהילות היהודיות על ציונות. הם שמחים לראות שישראל רוצה לשמור איתם על קשר. בכלל, אם ישראלי מגיע לפריז יש הרבה מאוד מוקדים שבהם הוא יכול לפגוש נציגים מהקהילה היהודית בעיר. בין אם זה בתי חב”ד, מסעדות יהודיות וכמובן בתי הכנסת – כל אלו הם מקומות מעולים לקבל טיפים, המלצות ולייצר חיבורים חברתיים ולפעמים גם עסקיים”.

אזרחות ישראלית או גרמנית? אצל בני פישר, גם וגם

לצד הפעילות הציונית, הוא שומר על קשר צמוד עם הקהילה היהודית בפריז. “ההורים עלו לארץ, אבל יש לי בפריז עדיין משפחה גדולה, ואחרי כל אירוע או חדשות כולם ישר מתקשרים ושואלים. אני מצידי מאוד מחובר לקהילה בפריז, ומקבל עדכונים ממש מהשטח בכל דבר שקורה”. הוא עוקב בדאגה אחר אירועי ההפגנות של האפודים הצהובים בצרפת. “מצד אחד אין לזה קשר ליהודים”, הוא מסביר. “האזרחים בצרפת מתקוממים נגד עליית מחירי הדלק. העניין הוא שהממסד בצרפת מגן על השכונות היהודיות ובצדק. הפועל היוצא הוא שאותם מפגינים מזהים את היהודים עם הממסד וכך מידי פעם מופנה הזעם גם נגדם. למרות שלכאורה ליהודים אין מה לדאוג, חשוב שנשמור על קשר איתם.  זה חשוב לי גם כי יש לי משפחה שם וגם כי זה המקום שבו גדלתי והוא יישאר חלק בלתי נפרד ממני וממי שאני, לא משנה היכן אבחר לגור. בנוסף, המרחק בין פריז לישראל הוא לא כל כך גדול, אז כשיש אפשרות הם מגיעים לכאן ואנחנו גם נוסעים אליהם”.

(צילום: אדוארד קפרוב)

כשהוא מסתכל על התרבות בישראל לעומת זו הנהוגה בפריז, קשה שלא לדבר על ההבדלים. “הצרפתים מאוד מנומסים, שומרים מאוד על הניקיון ברחובות, מקפידים על החוקים. כאן זה שונה לגמרי. הנהגים הרבה יותר פרועים, יש הרבה מקומות שבהם הקפדה על הניקיון היא משהו שאזרחים כלל לא שמים אליו לב. גם כשנוסעים בתחבורה ציבורית או הולכים ברחוב ואנשים מדברים בקול בטלפון, זה משהו שבהתחלה היה משאיר אותי בהלם כי בפריז זה ממש לא מקובל. שם כולם מקפידים לכבד אחד את השני, גם אם זה רק כלפי חוץ. כאן זה בדיוק ההפך. מה שיש אומרים לך בפנים”.

כתבות קשורות


להמשך התהליך ולקבלת מידע נוסף אנא מלאו את פרטיכם ואנו נשמח לחזור אליכם

התכנית מיועדת לאזרחי ישראל ותושבי קבע
NATIV Magazine
NATIV Magazine
NATIV Magazine