עם הפנים קדימה ואחורה – NATIV Magazine

עם הפנים קדימה ואחורה

(איור: ליאב צברי)

סמלי המדינה

סמלי המדינה מוליכים מן העבר של העם היהודי דרך ההווה אל עבר העתיד. סמל המנורה וענפי זית משני צדיה מקורו בתנ”ך, בספר זכריה: “…ראיתי והנה מנורת זהב כולה וגולה על ראשה, ושבעה נרותיה עליה – שבעה ושבעה מוצקות, לנרות אשר על ראשה. ושניים זיתים עליה: אחד מימין הגולה, ואחד על שמאלה” (זכריה ד ב-ג). המנורה נבחרה לסמל את השרידות והנצחיות של עם ישראל, וענפי הזית את שורשי העם וצמיחתו. פסי התכלת של הטלית – הבגד המיוחד לתפילה – מעטרים את הדגל, וביניהם המגן-דוד – סמלו של העם היהודי כבר מהמאה ה-12. ומילות התקווה, ההמנון, עונות לספקות העמוקים של היהודים בגולה.

“הביטו בתלמידי כיתה י’ שניצבים במסדר מול הכנסת ומקבלים בטקס חגיגי את תעודת הזהות שלהם, עם המנורה וענפי הזית, והכיתוב באותיות מודגשות ‘ישראל'”, אומר אפרים אורן, שמלמד בנתיב. “הסתכלו בתיכוניסטית שמבקרת במחנה ריכוז, מכוסה בדגל ישראל כצעיף מפני צינה, כטלית בהוד קדושים, מוחה דמעה נוכח הבלתי נתפס, והמגן-דוד המתנפנף קלות ברוח מעיד כי חיה וקיימת היא באתר הקבורה הענקי של אמותיה וסבתותיה. ראו את הספורטאי העומד על הפודיום זקוף וגאה. שנים התאמן לזכייה, מדינה שלמה מאחוריו, המנגינה באוזניו והוא שר בשקט: ‘כל עוד בלבב פנימה נפש יהודי הומייה’.

“רק נצח ישראל יכול להשיב בבטחה ובעוז בהמון קולם של רבבות באצטדיון, בנפנוף של דגל-טלית ברוח, בנצנוצה של מנורת שבעת הקנים וענפי הזית: עוד לא אבדה תקוותנו. בארץ העתיקה של ציון וירושלים, אנחנו כאן. אומה חדשה-ישנה, עם חופשי בארצנו”.

כתבות קשורות


להמשך התהליך ולקבלת מידע נוסף אנא מלאו את פרטיכם ואנו נשמח לחזור אליכם

התכנית מיועדת לאזרחי ישראל ותושבי קבע
NATIV Magazine
NATIV Magazine
NATIV Magazine