“בשבת שהתארחנו אצל משפחות הרגשתי לראשונה איך קצב החיים מאט ומשהו רגיל הופך למיוחד”

(צילום אדוארד קפרוב)

אנה זייד, בת 20, משרתת באיסוף קרבי. נולדה במוסקבה. עלתה לארץ ב-2013. גרה בנתניה. בוגרת הקורס הבסיסי של נתיב צבאי

אנה זייד כבר התרגלה ששואלים אותה אם יש לה קשר משפחתי לחלוץ ומייסד תנועת “השומר” אלכסנדר זייד. “יכול להיות”, היא עונה בחיוך, “אבל עוד לא חקרנו את זה לעומק, ובינתיים לא התגלה כל קשר”.

על קורס נתיב שמעה עוד לפני הגיוס. “סיימתי בית ספר ברוסיה, ואני לא מכירה כל כך את התנ”ך ואת ההיסטוריה של ישראל, לכן מאוד רציתי להגיע לקורס כדי ללמוד, מה עוד שאני רוצה להתגייר. חיילת מהבסיס שלי שכבר התגיירה מאוד המליצה לי על נתיב”.

הקורס ענה לציפיות שלך?

“לגמרי. מאוד נהניתי משיעורי תנ”ך. היו לנו שני מורים עם דרכי לימוד ממש שונות. נתנאל נכנס לכיתה ואומר: ‘כולכם חיים בסרט! רק אני לא. אני אחזיר אתכם למציאות!’ הוא לוקח את סיפורי התנ”ך ומתחיל להסביר לנו איך זה קורה בחיים. הוא מדבר על יחסים, על זוגיות, על חברות… זה מאוד מעניין. הוא כאילו אומר את מה שאני תמיד חשבתי ולא ידעתי איך להגיד. דברים שהבנתי אינטואיטיבית, אבל לא הצלחתי להביע אותם. המורה תמר היא משהו אחר לגמרי. היא היתה מקריאה פסוקים מהתנ”ך, מפרשת אותם וגם נותנת לנו לפרש. גם זה היה מאוד מעניין. שיעורים כאלה נותנים מלא נקודות למחשבה”.

יש עוד פעילויות שנהנית מהם?

“מערב צוות. כמעט כל ערב היינו יושבים במעגל, מחליפים חוויות, משחקים, ואחרי כל ערב כזה הייתי יוצאת עם התחושה שטוב לי, שכיף לי להיות עם הצוות שלי. זה מאוד עזר לגיבוש”.

במסגרת הקורס נסעתם ביחד להתארח אצל משפחות ולעשות איתן שבת. איך זה היה?

“זאת היתה חוויה טובה ומעניינת. לקראת כניסת השבת הגענו למושב מחולה בבקעת הירדן. המשפחה המארחת שלי היתה זוג נחמד עם שלושה ילדים. הלכנו לבית כנסת לקבלת שבת וחזרנו הביתה לארוחת חגיגית. למחרת התפללנו בבוקר, ובערב עשינו הבדלה. יצאתי משם עם תחושה טובה. זאת היתה הפעם הראשונה שביליתי שבת עם משפחה דתית. לראשונה הרגשתי איך קצב החיים מאט, ומשהו רגיל הופך למיוחד”.

אחלה מורים, אחלה מפקדים, אחלה אנשים. אנה זייד (צילום: אדוארד קפרוב)

כמו שהמליצו לך על הקורס, היית ממליצה עליו גם לאחרים?

“כן, אני חושבת שכל מי שיש לו הזדמנות צריך לעבור את הקורס. הוא בדיוק כמו שמגדירים אותו – קורס לזהות עצמית. אחריו כל אחד יכול להבין אם הוא רוצה להמשיך בתהליך הגיור או לא. לא מחייבים לשום דבר. מעבר לזה יש בו אחלה מורים, אחלה מפקדים, אחלה אנשים”.

בבית תומכים בהחלטה שלך להתגייר?

“כן, ההורים מאוד רצו שאצא לקורס, ובכל פעם שהייתי מגיעה הביתה הם חפרו: את יודעת כבר לברך לנו על האוכל?’, ‘את כבר יודעת את זה ואת זה’. הבית שלנו תמיד היה קרוב למסורת היהודית. עוד במוסקבה הלכנו למרכז תרבות ישראלי, ובפסח קנינו מצות. למרות שאני לא אוהבת את הטעם של מצות, זה תמיד היה חלק מההווי שלי. בארץ התחלנו גם לשמור כשרות בבית, ואנחנו חוגגים את החגים כמובן. אז כן, בבית מאוד מגבים אותי”.

כתבות קשורות


להמשך התהליך ולקבלת מידע נוסף אנא מלאו את פרטיכם ואנו נשמח לחזור אליכם

התכנית מיועדת לאזרחי ישראל ותושבי קבע
NATIV Magazine
NATIV Magazine
NATIV Magazine