“הייתי ביקורתית מאוד כלפי עצמי, כלפי העולם וכלפי כל אידיאולוגיה. בקורס למדתי לפתוח את הראש ולהקשיב”

(צילום: אדוארד קפרוב)

אניה גורדיינקו, בת 20, מ”כית בחיל אוויר. נולדה באוקראינה, עלתה לארץ ב-2012. גרה בבת ים. בוגרת הקורס הבסיסי של נתיב צבאי

אניה גורדיינקו הגיעה לישראל כשהיתה בת 16 במסגרת התוכנית נעל”ה. שלוש שנים אחר כך התגייסה. “החלטתי לצאת לקורס נתיב כדי להבין יותר מה אני, איפה אני ומה אני רוצה שיקרה בהמשך”, היא אומרת. “התלבטתי רק לגבי העיתוי של הקורס. לא היה קל למצוא את הזמן המתאים כדי לעזוב כמעט לחודשיים את היחידה שלי”.

למה?

“אני מ”כית בבסיס של חיל האוויר, והיה לנו מחסור חמור של מפקדי כיתות, אז לא ממש רצו לשחרר אותי – וגם פחדתי להשאיר את החיילים שלי לבד. ולמרות כל זה, הצלחתי לצאת לקורס. הייתי מאוד חיובית לגביו, אבל גם היו לי המון שאלות שהיה לי חשוב לקבל עליהן תשובות”.

ושאלת אותן?

“כן. לכל שיעור שקשור לדת הגעתי עם כזאת רשימה של שאלות. איך אתה מסביר את זה ואת זה ואת זה? אה, אתה לא יכול להסביר את זה, אז מה זה אומר? בכלל הייתי ביקורתית מאוד כלפי עצמי, כלפי העולם וכלפי כל אידיאולוגיה. בקורס למדתי לפתוח את הראש, לקבל, להקשיב. הכל בזכות המורים והמפקדים”.

איזה שיעור הכי אהבת?

“לא רק שיעור אחד. יש בקורס מורים מיוחדים. כולנו כבר עברנו מספיק שנות לימוד וחווינו את המורה הרגיל, שהולך לפי הספר. בקורס זה לא ככה. למשל, המורה שלימד אותנו על מעגל השנה היהודית ביקש מאיתנו בשיעור הראשון לשאול שאלות, ואני חשבתי: ‘איזה שאלות? סתם חגים. מה יש פה לדבר’. אבל הוא עשה את זה כל כך מעניין. כל חג הוא קישר למשהו בחיים. אלה היו שיעורים מרתקים.

“מאוד אהבתי גם את המורה שלנו לתנ”ך. הוא אף פעם לא ענה: ‘כי נסתרות דרכי האל’, או ‘כי ככה אמרתי’. הוא הראה לנו מה זה התנ”ך גם בשביל אדם לא דתי, את החוכמה שיש בספר הזה. זה לא משהו רגיל, וזה היה ממש מעניין”.

כל חייל צריך לעבור קורס כזה. אניה גורדיינקו (צילום: אדוארד קפרוב)

איך הייתה האווירה בקורס מעבר לשיעורים?

“טובה מאוד. אהבתי את הפעילות החברתית שנקראת ערב צוות. המפקדת שלנו השקיעה בטירוף. הרגשנו איך היא דואגת לכל אחד. בתור מ”כית, גם אני מעבירה המון פעילויות, אבל בהשוואה אליה, אני סתם לוקחת מצגות מוכנות ומעבירה את התוכן. רואים שהיא נותנת את כולה ולא ישנה בשביל להכין פעילויות הכי מגניבות בעולם.

“אני חושבת שכל חייל צריך לעבור קורס כזה. יש כל כך הרבה יהודים על פי ההלכה שלא מבינים דברים לגבי המדינה ועם ישראל. לי הקורס עזר להבין איפה אני עומדת. מה היחס שלי ליהדות, לדת. היום אני הרבה יותר מחוברת למסורת היהודית. אני מרגישה שאני יכולה להיות חלק ממנה”.

מה היתה התגובה של ההורים שלך כשיצאת לקורס?

“אמא שלי, שהיא חצי יהודייה, מאוד שמחה. היא גם רוצה שאתגייר. אבא שלי, שהוא נוצרי, לא מבין למה אני צריכה את כל זה. ההורים עלו מאוקראינה אחרי, לפני שנתיים, והם עדיין לא מדברים עברית ולא כל כך מבינים איפה הם נמצאים. כמו רוב העולים החדשים, הם נתקלים בהרבה קשיים, אז אבא שוקל לחזור לאוקראינה”.

ואת?

“אני רואה פה את העתיד שלי”.

כתבות קשורות


להמשך התהליך ולקבלת מידע נוסף אנא מלאו את פרטיכם ואנו נשמח לחזור אליכם

התכנית מיועדת לאזרחי ישראל ותושבי קבע
NATIV Magazine
NATIV Magazine
NATIV Magazine