כשאמא הסבירה לי שאני לא יהודייה וראתה שזה קשה לי, היא אמרה שאפשר להתגייר. החלטתי שעוד אעשה את זה”

(צילום: אדוארד קפרוב)

קרולינה גריפולין, בת 19. נולדה באוזבקיסטן. עלתה לארץ ב-2003. גרה בירושלים. חניכת הקורס הבסיסי של נתיב-תחילת שרות

קרולינה גריפולין ואמא שלה הגיעו לארץ כשקרולינה היתה בת חמש. “גדלתי בירושלים, בגבעת מנחם”, היא מספרת. “בהתחלה היה קשה. לא ידעתי את השפה, לא היו לי חברים. אבל כל זה עבר אחרי תקופה של הסתגלות, והתחלתי להרגיש פה בבית”.

בשכונה של קרולינה היו הרבה ילדים עולים. “מרוסיה, מאתיופיה. כולנו גדלנו ביחד, מעורבבים כל הזמן. עד גיל 12 בערך בכלל לא ידעתי שאני לא יהודייה. על המשפחה של אבא אני לא יודעת כלום – הוא עזב אותנו כשהייתי ממש קטנה – אבל בטוח שאין שם יהודים. במשפחה של אמא, סבתא רבתא שלי היתה יהודייה, אמא של סבא, שעלה קצת לפנינו”.

היה לך קשה להפנים את זה שאת לא יהודייה?

“האמת שכן. תמיד חשבתי שאני יהודייה כי אני חיה בישראל, במדינת היהודים. בבית חגגנו את כל החגים, עשינו הכל כמו כולם. כשאמא הסבירה לי שאני לא יהודייה, היא ראתה שזה קשה לי. אז היא סיפרה לי שאפשר להתגייר. מיד החלטתי שמתישהו אעשה את זה. אז כבר חשבתי שאני רוצה שהילדים שלי יהיו יהודים”.

ידעת שאפשר להתגייר בצבא?

“לא. לפני הגיוס שלחו לי בדואר כמה מכתבים על קורס נתיב, אבל לא הגבתי. לא הבנתי שזה קשור לגיור. ואז חברה אחת מהשכונה התגיירה בצבא והסבירה לי שקורס נתיב זה הכנה לגיור, שעוזרים שם, ושזה טוב ומעניין. ישר התקשרתי ללשכת הגיוס ואמרתי שאני מעוניינת לעבור את הקורס. ככה הגעתי לפה”.

איך את מרגישה בקורס?

“הולך טוב מאוד. אנחנו לומדים תנ”ך, מחשבת ישראל, את תולדות הציונות. בבית ספר אהבתי תנ”ך והיסטוריה, תמיד קיבלתי ציונים גבוהים, וכאן זה מעניין אותי אפילו יותר. המורים מעולים ואני מאוד נהנית מהשיעורים”.

אני מאוד נהנית מהשיעורים ומאוד אוהבת את הצוות שלי. קרולינה גריפולין (צילום: אדוארד קפרוב)

ומעבר לשיעורים?

“אני מאוד אוהבת את הצוות, אנחנו מסתדרים מצוין. היה לנו טיול מעניין מאוד לתל מגידו. ראינו עתיקות וחורבות של בית כנסת מלפני אלפי שנים. מאוד נהניתי פה בשבת. עוד לפני שהתגייסתי ניסיתי לשמור שבת, אבל לא תמיד יצא לי. פה המורים והמפקדים עזרו לנו להרגיש בנוח. הכל היה כמו שצריך – היינו בבית כנסת, התחלנו להתפלל. אני מרגישה שכבר נכנסתי לתוך זה. אני רוצה כבר להגיע לבית הדין”.

אבל הסמינרים עוד לפנייך.
“כן, אני יודעת שיש הבדל משמעותי בין הקורס הבסיסי לסמינרים, אבל אני רוצה ללמוד ולשמור כמה שיותר כי אני יודעת מה אני רוצה בחיים. אני רוצה להתחתן כדת משה וישראל, לעשות חופה וקידושין. אני רוצה משפחה שמקיימת מצוות. זאת הדרך שלי”.

כתבות קשורות


להמשך התהליך ולקבלת מידע נוסף אנא מלאו את פרטיכם ואנו נשמח לחזור אליכם

התכנית מיועדת לאזרחי ישראל ותושבי קבע
NATIV Magazine
NATIV Magazine
NATIV Magazine