“הרבה דברים ביהדות אני לומדת מבעלי. נפגשנו במסיבה שבכלל לא רציתי ללכת אליה” – NATIV Magazine

“הרבה דברים ביהדות אני לומדת מבעלי. נפגשנו במסיבה שבכלל לא רציתי ללכת אליה”

(צילום: אדוארד קפרוב)

קטי שי, בת 24, סטודנטית לרופאה משלימה. נולדה באבאקאן, רוסיה. עלתה לארץ ב-2010. גרה ברמת גן. בוגרת המסלול הצבאי של נתיב

שבוע אחרי שקטי שי הגיעה לישראל, פתאום החיים מסביבה דממו ל-24 שעות. “זה היה פשוט מדהים”, היא משחזרת. “רוגע נפשי, הרבה שמחה, אנרגיות עצומות. אנשים שמסתובבים ברחובות של פתח תקווה לבושים לבן – ממש כמו מלאכים. מאז יום כיפור הוא החג האהוב עלי”.

עד כמה הכרת את המסורת היהודית לפני שעלית?

“לא ממש הכרתי, למרות שתמיד הרגשתי שאני יהודייה. שם המשפחה שלי לפני שהתחתנתי היה וולפצון, וברוסיה הלאום נרשם לפי האב. כשהייתי בת 16 התחלתי לחשוב על עלייה, ואז אבא שלי אמר לי שעל פי ההלכה והחוקים של מדינת ישראל, אני לא נחשבת יהודייה כי אמא שלי לא יהודייה. זה גרם לי להרגשה מאוד מוזרה”.

אבל זה לא מנע ממך לעלות.

“לא, להפך. עוד ברוסיה, באבאקאן, התחלתי להתעניין איך ואיפה אפשר להתגייר. אמרו לי שאולי במוסקבה, אבל בשביל לעשות את זה הייתי צריכה לעבור לשם לשנה, אז ויתרתי. גמרתי בית ספר, התקבלתי לאוניברסיטה, ואחריה עליתי לישראל במסגרת התוכנית סל”ע. כעבור שנתיים התגייסתי”.

ואז הגעת לקורס נתיב?

“כן, והקורס היה פשוט נהדר. המורים, הסמינרים, המפגשים, ההרצאות – זאת היתה התקופה המרתקת בחיי”.

איך עבר עלייך השירות הצבאי?

“עבר טוב מאוד. שירתתי בחיל האוויר כמ”כית. הייתי מאוד גאה ומרוצה מזה שאני עושה משהו למען הארץ שלי. גם סבא שלי היה מאוד גאה”.

איך הוא בכלל התגלגל לאבאקאן?

“המשפחה שלו מאוקראינה, אבל הוא היה גיאולוג, ונסע הרבה ברחבי ברית המועצות, עד שבסופו של דבר התיישב בסיביר. סבא רבא שלי ידע טוב יידיש ועברית מהתנ”ך וישב בכלא הסובייטי בגלל פעילות ציונית. כשסבא ואבא שלי היו שואלים אותו על התקופה הזאת, העיניים שלו היו מתמלאות דמעות, אבל הוא לא ענה להם. לכן אנחנו לא יודעים עוד פרטים על מה שעבר עליו. כשסבא שלי ראה אותי במדים, הוא אמר שאני מגשימה את החלומות של אבא שלו. הוא גם אמר שסבא רבא היה מאושר אם היה יודע שכולנו חיים במדינת היהודים. גם אני מאוד שמחה על זה, ואני אוהבת לחלוק את ההרגשה הזאת עם אנשים אחרים. לכן אחרי שהשתחררתי הדרכתי במחנה קיץ של הסוכנות היהודית באוקראינה”.

את ממשיכה ללמוד יהדות באיזשהו אופן?

“אפשר להגיד. מעבר ללימודים שלי במכללת רידמן, אני לומדת רפואה תזונתית על פי הרמב”ם. הרי הוא היה לא רק פוסק ופילוסוף, אלא גם רופא. אם להסביר על רגל אחת את הרפואה התזונתית על פיו, בן אדם צריך לאכול יותר צמחים ופחות חיות. לא ממש טבעונות, אבל דומה. וזה לא הכל כמובן. הרבה דברים שקשורים ליהדות אני לומדת ממתיו בעלי. אמא שלו היא ממשפחה יהודית שהיגרה מפולין לאמריקה, ואבא שלו ישראלי. מתיו למד בבית ספר יהודי בניו יורק ובישיבה. הוא עלה לארץ לפני שנתיים”.

איך הכרתם?

“חברה ביקשה שאבוא איתה למסיבה בתל אביב. בהתחלה לא רציתי ללכת, אבל בסוף הסכמתי ותכננתי לחזור מהר הביתה. התוכנית לא יצאה לפועל כי במסיבה פגשתי את מתיו. התחתנו לפני חצי  שנה. את החופה שלנו עשה הרב אלדד מהסמינרים של נתיב, והגיעו הרבה אנשים שלמדו איתי שם. זאת הייתה חתונה נהדרת”.

כתבות קשורות


להמשך התהליך ולקבלת מידע נוסף אנא מלאו את פרטיכם ואנו נשמח לחזור אליכם

התכנית מיועדת לאזרחי ישראל ותושבי קבע
NATIV Magazine
NATIV Magazine
NATIV Magazine