לדעת, להתפתח, להתקדם – NATIV Magazine

לדעת, להתפתח, להתקדם

(איור: ליאב צברי)

לימוד

לימוד הוא קניית ידע ומושג המבטא צמיחה והתקדמות. אדם מגיע לעולם עם יכולות מולדות של הישרדות (אכילה, שינה וכד’) ולומד עם הזמן לדבר, ללכת, לנהוג בנימוס, לכתוב, לטפל בבעיות מורכבות ועוד ועוד. השאיפה ללמוד ולהתפתח דוחפת את האדם מעלה בכל תחומי החיים, ואילו חוסר רצון ללמוד יוצר קיפאון ועמידה במקום.

“לימוד ולמידה קשורים גם בהתנהלות חברתית ובזוגיות”, מזכירה שקד אופן, שמלמדת במסלול הצבאי של נתיב. “הרב קרליבך כותב לאשתו ‘אני מקווה שבכל יום הקדוש ברוך הוא יגלה לי כמה מעט אני מכיר אותך”. כאשר יש למידה אחד של השני ואנו לא יוצאים מתוך נקודת הנחה שאנו יודעים הכל, יש רצון להתקרב ולהמשיך להתפתח ולהתקדם יחד ולחוד”

העם היהודי, מוסיפה אופן, שמכונה גם “עם הספר”, חרת על דגלו לימוד תמידי: מהחדר, בית הספר היהודי, שבו ילדים בגיל שלוש למדו לקרוא באמצעות ליקוק דבש מאותיות, דרך טקס הבר מצווה וההכנה אליו, ועד לימוד תורה כחלק בלתי נפרד מהחיים הבוגרים. “ערך זה, שבזכותו נשמרו עקרונות העם היהודי עד לימינו אנו, משפיע על החברה ועל האדם הפרטי בשני רבדים: ראשית, הוא מאתגר, יוצר התקדמות אינטלקטואלית ומפתח יכולות שכליות; שנית, מכיוון שמדובר בטקסטים העוסקים בערכים ומוסר, הוא מצמיח מבחינה רוחנית”.

אחת מדרכי הלימוד במסורת היהודית היא חברותא – לימוד זוגי של טקסט (בעיקר גמרא). דרך נוספת נקראת חבורה – קבוצת לימוד של כמה אנשים. הלימוד המשותף, שבו כל אחד מביע את דעתו, מוסיף ודורש לפי ראות עיניו, מחיה את הטקסטים השונים ומפרה ומפתח את המחשבה של משתתפיו.

כתבות קשורות


להמשך התהליך ולקבלת מידע נוסף אנא מלאו את פרטיכם ואנו נשמח לחזור אליכם

התכנית מיועדת לאזרחי ישראל ותושבי קבע
NATIV Magazine
NATIV Magazine
NATIV Magazine