בתוך המעגל – NATIV Magazine

בתוך המעגל

(איור: ליאב צברי)

מעגל השנה

מעגל השנה הוא צירוף המתייחס לאירועים ותאריכים הקיימים במחזור זמן של שנה. ביהדות שנה נספרת גם לפי הירח וגם לפי השמש, לכן מספר החודשים בה הוא 12 או 13. השמירה על שיטת הספירה הקדומה מאפשרת את חגיגת החגים בהתאם לעונות השנה. פסח תמיד נחגג באביב, סוכות בתחילת הסתיו וכן הלאה.

“המעגליות השנתית הזאת מקפלת בתוכה הזדמנויות רבות לעצירות בזמן, לחינוך לערכים ולהנחלת מסרים חברתיים”, מסבירה שקד אופן, שמלמדת בנתיב. “כך למשל במקום שכל ימות השנה ידמו זה לזה, בסוכות העצירה מחנכת את האדם להכרת הטוב ולשמחה בחלקו, בעוד העצירה בצומות הקשורים בחורבן בית המקדש כרוכה במסר אחר: אנחנו עדיין לא חיים במציאות שלמה וכדאי לנו לחשוב על שאיפות חברתיות-רוחניות נוספות”.

במסורת היהודית, מוסיפה אופן, יש למעגליות רובד נוסף והוא האפשרות של כל אדם להתחיל בכל פעם מחדש, כמו דף חלק, תוך הצבת מטרות ויעדים חדשים. לפני שמתחילה שנה חדשה מוקדש חודש שלם (אלול, המכונה גם חודש הרחמים והסליחות) לסגירתה של השנה החולפת, לחשבון נפש, לקבלת החלטות לעתיד ולהיערכות לקראת השנה החדשה. “ראש השנה אינו מתאפיין רק בשמחה וכיף”, מדגישה אופן. “הוא גם עמוס שכבות עמוקות של משפט, הפקת לקחים והגדרת הרצונות והשאיפות שלנו לקראת השנה שבפתח. עשרה ימים לאחר תחילת השנה מקיימים את צום יום כיפור. הצום נועד גם לכך שנתחיל את השנה בכובד ראש, תוך הפנמת ערכים של קבלת אחריות על מעשינו, על חיינו ועל החברה שאנחנו חלק ממנה”.

כתבות קשורות


להמשך התהליך ולקבלת מידע נוסף אנא מלאו את פרטיכם ואנו נשמח לחזור אליכם

התכנית מיועדת לאזרחי ישראל ותושבי קבע
NATIV Magazine
NATIV Magazine
NATIV Magazine