“בתחילת התהליך הבנו: זה מהדברים הטובים שקרו לנו”

(צילום: אדוארד קפרוב)

הריאיון עם מריה ועידן פריס, זוג רופאים שהכירו בלימודי הרפואה באוניברסיטה ברוסיה, מתקיים בין הארגזים בביתם החדש. הם גרו באחד המחוזות המרוחקים של סיביר, ממש על הגבול עם סין, במקום שהקשר בינו לבין היהדות רופף למדי. “גרנו במקום מרוחק ביותר, אבל תמיד הרגשנו יהודים”, הם מספרים. “מאוד רצינו לעשות עלייה לישראל, אבל ההורים של שנינו לא הסכימו בשום אופן. הם אמרו שקודם כול נסיים את הלימודים ויהיה לנו מקצוע כמו שצריך, ורק אחר כך נוכל לעשות מה שאנחנו רוצים. כך באמת היה. בשנת 2016 עלינו לארץ, רק שנינו, והמשפחות נשארו בסיביר. ברוסיה חגגנו בחתונה; ובישראל, אחרי שסיימנו את תהליך הגיור, ערכנו את החופה”.
החופה היהודית, הם מספרים, הייתה המשך ישיר לחיבור שחשו כלפי היהדות וכלפי ישראל. “אי אפשר להסביר את זה במילים. אף שגרנו בנקודה מרוחקת מערים מרכזיות דוגמת מוסקבה, היו באזור שלנו מסעדות יהודיות, הייתה קהילה יהודית, שמרנו שבת והקפדנו על כשרות”, אומרת מריה, ועידן מוסיף: “ובכל זאת לא הרגשנו שלמים עם עצמנו. ידענו שלפי ההלכה היהודית אנחנו לא נחשבים יהודים כי האימהות שלנו לא יהודיות”.

איך הגעתם לנתיב?
“האמת היא שרצינו להתגייר עוד כשהיינו ברוסיה, אבל לא יכולנו כי הגיור אפשרי רק בערים מרכזיות. לכן מיד אחרי שעלינו לישראל התחלנו לחפש דרכים לעבור תהליך של גיור. ביררנו כל מיני אפשרויות, ובדרך הזו הגענו לנתיב. חודשים ספורים אחרי שעלינו לישראל כבר התחלנו את התהליך. למדנו עשרה חודשים, פעמיים בשבוע, והרגשנו שזה בדיוק מה שחיכינו לו כל הזמן”.
“הקורס היה מעניין”, אומר עידן. “ברוסיה לא הייתה לנו אפשרות ללמוד יהדות, אז בעצם בקורס הגיור נחשפנו לכל ההלכות, לסיפור המקראי ולעושר שיש בתורה”.
“המורים בנתיב העבירו את החומר בצורה מעניינת. והעובדה שהקורס הועבר בשפה הרוסית אִפשרה לנו באמת להבין עד הסוף את הפרשנויות והסיפורים ולדעת שעשינו את הצעד הנכון ביותר מבחינתנו”, מציינת מריה. “יש לנו זוג חברים טובים שעברו את התהליך בנתיב איתנו. אנחנו בקשר טוב איתם עד היום. עם כל השאר הקשר די התרופף, אבל בזמן הקורס היינו קבוצה מגובשת”.

(צילום: אדוארד קפרוב)

האם היו רגעים בקורס ששאלתם את עצמכם האם זה הדבר הנכון בעבורכם?
“ממש לא. חיכינו המון שנים לעבור גיור. כשהתחלנו את התהליך ידענו: זה אחד הדברים הטובים שקרו לנו. עברנו את התהליך בלב שלם. שמחנו לקבל על עצמנו את אורח החיים היהודי, ואנחנו מרגישים שהתהליך עשה לנו המון טוב. לפני חודשיים נולד הבן הבכור שלנו, ואנחנו מתכננים כמובן לגדל אותו על ברכי היהדות – בדיוק כמו שחלמנו כשהיינו ברוסיה”.

כתבות קשורות


להמשך התהליך ולקבלת מידע נוסף אנא מלאו את פרטיכם ואנו נשמח לחזור אליכם

התכנית מיועדת לאזרחי ישראל ותושבי קבע
NATIV Magazine
NATIV Magazine
NATIV Magazine